Image default

Tej strony by nie było, gdyby nie geocaching w Lasach Janowskich.
Pasja do turystyki uprawianej przy okazji zabawy jaką jest geocaching doprowadziła mnie do Lasów Janowskich. Zaangażowałem się w odkrywanie niezwykłych miejsc w tych lasach, opisywania ich, opowiadania o nich i umieszczania tam skrzynek geocachingowych, aby móc przyciągną w to miejsce takich samych zapaleńców jak ja. Im dłużej buszowałem w tym rejonie, tym bardziej rodziło się uwielbienie dla tych terenów. Odkrywanie jeszcze dodatkowych miejsc, historii, legend, odkrywanie kultury tego skrawka ziemi.

Teraz nastąpiło swoiste ukoronowanie zakładanych przeze mnie skrzynek, ponieważ dostałem wsparcie od zarządcy tymi terenami, czy od Nadleśnictwa Janów Lubelski. Zawarliśmy porozumienie, zgodnie z którym mogę legalnie zakładać tam skrzynki, a Nadleśnictwo będzie współuczestniczyć w tej zabawie udostępniając swoje gadżety i upominki do skrzynek i sporządzając unikatowe certyfikaty dla szczęśliwych znalazców.

Jeszcze gwoli podstawowych informacji:

Geocaching jest to gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (nazywanych też „skrzynkami” lub „keszami”) uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Skrzynki mogą mieć rozmiar od kilku mililitrów do kilku litrów. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych. Nadrzędną ideą zabawy jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia, w wyniku poszukiwań, miejsc w których ukryte są skrytki.

W ramach niekomercyjnego serwisu OpenCaching planowane jest założenie sieci „skrzynek” w ilości 130 sztuk (już 100 jest dostepne) w różnych ciekawych miejscach pod względem przyrodniczym, kulturowym i historycznym. Odnalezienie takich skrzynek będzie wiązało się m. in. z możliwością poznania i uzyskania informacji o miejscu, w którym ta skrzynka została ukryta, zapoznaniu się z jego walorami i historią. Jednocześnie dotarcie do takiego miejsca i samo poszukiwanie skrzynki również dostarczy wiele wrażeń i emocji z tym związanych. Wiele skrzynek będzie zawierało gadżety od Nadleśnictwa, jak również sporządzone certyfikaty dla szczęśliwych znalazców.

Mam nadzieję, że taki sposób promocji Lasów Janowskich znajdzie wielu entuzjastów wśród osób lubiących poznawać nowe miejsca w niekonwencjonalny sposób. Może być również ciekawym spędzeniem czasu dla osób z dziećmi, dla których spacer w lesie nie będzie tylko nudnym oderwaniem od komputera, ale ciekawą zabawą w szukanie skarbów.

Aby wziąć udział w takiej formie turystyki, należy tylko zalogować się do serwisu www.opencaching.pl i posiadać odbiornik GPS (może być to zwykły smartfon). Korzystanie z powyższego serwisu nie wiąże się ponoszeniem żadnych opłat.

Więcej szczegółów i zdjęć z oficjalnego otwarcia geocachingu w Lasach Janowskich znajdą Państwo w tym artykule Nadleśnictwa Janów lubelski.

Related posts

Leave a Comment