Image default

Powstała nowa sieć leśnych skrzynek geocache, zwana geościeżką, pt. „Ścieżka dydaktyczna w leśnictwie Bojary”. Założyłem ją we współpracy z Nadleśnictwem Biłgoraj wzdłuż leśnej ścieżki dydaktycznej w leśnictwie Bojary, zaraz obok Biłgoraja. Ukrytych zostało 11 skrzynek. Mam nadzieję, ze zabawa przy ich odnajdowaniu dodatkowo umili czas spędzony w lesie.

Jak podaje portal bilgorajski.pl:

Ścieżka dydaktyczna w leśnictwie Bojary ma kształt pętli o długość około 5,2 km. Jest to przyjemna trasa spacerowa, dzięki której możemy poznać bogatą przyrodę Puszczy Solskiej. Na trasie leśnicy przygotowali 17 przystanków z tablicami poglądowymi, które obrazują różne typy drzewostanu w tej części Puszczy Solskiej, prezentują faunę i florę puszczańską oraz zagadnienia związane z pracą leśników i ochroną środowiska. Ścieżka przecina, kolejne typy drzewostanu takie jak bór sosnowy, las z przewagą świerka, jodły oraz las mieszany gdzie dominuje brzoza i dąb. Trasa prowadzi w pobliżu malowniczo położonego zbiornika p. pożarowego nadleśnictwa Biłgoraj na leśnym strumyku o nazwie Osa i szkółki leśnej Bojary.

W kwietniu 2020 r. wzdłuż tej ścieżki wykonano utwardzoną ścieżkę biegowo-spacerową. Można z powodzeniem po niej jeździć np. wózkiem z dzieckiem.

Żeby wziąć udział w zabawie wystarczy się zalogować na www.opencaching.pl i wgrać do smartfona aplikację c-geo (jak to zrobić znajdziecie na stronie Opencaching).

Jak podaje na swojej stronie Nadleśnictwo Biłgoraj:

Ścieżka składa się z 11 skrzynek, w których zostały umieszczone gadżety. Dodatkowo w jednej z nich są certyfikaty znalazcy. Żeby zdobyć geościeżkę, trzeba odnaleźć minimum 10 skrzynek.
Cała trasa ścieżki tworzy pętlę. Poszukiwania rozpoczynamy od w okolicach parkingu leśnego przy mostku na rzece Osa, gdzie znajduje się skrzynka “Bojary 1 – OP9CLJ “, a następnie idziemy ścieżką, zdobywając kolejno następne numery skrzynek. Większość skrzynek to niewielkie pojemniki ukryte nad ziemią oraz zamaskowane w lesie.
W trakcie pokonywania ścieżki dowiecie się sporo ciekawostek ze świata przyrody oraz na temat funkcjonowania gospodarki leśnej. Na ścieżce znajdziecie kolejno skrytki „Bojary”:

1 – ptasi zegar, początek ścieżki
2 – karmowisko zwierzyny leśnej
3 – zbiornik retencyjny
4 – podszyt i podrost
5 – plantacja choinkowa
6 – ścieżka biegowa
7 – murszejące drzewo
8 – schronisko dla nietoperzy
9 – szkółka leśna
10 – wypalanie traw
11 – oddziały leśne.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Nadleśnictwa w tym LINKU

(zdjęcia pobrane ze strony Nadleśnictwa Biłgoraj)

Related posts

Leave a Comment