Image default

Czym są białe i czerwone figury? To są stare, drewniane krzyże, głównie biłgorajsko-janowskie. Kiedyś były one niezwykle popularne w okolicach Biłgoraja i Janowa Lubelskiego. Czerwona figura miała upamiętniać tragiczne wydarzenia, np. czyjąś śmierć czy bitwy z Powstania Styczniowego. Biała figura natomiast upamiętniała pozytywne, radosne wydarzenia np. uzdrowienie pewnej osoby, ustanie epidemii czy ukaz swobody religijnej w 1905 roku. Poniżej przedstawiam listę krzyży, jakie zostały znalezione w naszym regionie wraz z krótkim zarysem historii. W sumie zachowało się 3 białych i 11 czerwonych figur.

Białe figury

Krzyż z 1906 roku na drodze Dąbrowica – Ciosmy. Rzeźbę wykonał Mikołaj Gumiela, natomiast krzyż ufundował Stanisław Ciosmak. Upamiętnia ona swobodę religijną z 1905 roku. Niedawno kwartalnik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju zamieścił nieprawdziwą historię, jakoby ten krzyż upamiętniał śmierć sitarza, który został zamordowany niedaleko tego miejsca. W rzeczywistości na pamiątkę śmierci sitarza powieszono kapliczkę na drzewie, ok. 300 m od krzyża. Gdyby krzyż faktycznie upamiętniał śmierć, byłby pomalowany na czerwono. Błędna historia wyszła od jednego z mieszkańców Dąbrowicy, który najprawdopodobniej pomylił wątki z kapliczką i krzyżem. W 2006 roku został odnowiony przez Henryka Ciosmaka, wnuka fundatora. W 2023 roku krzyż przejdzie kolejny gruntowny remont. (fot. M. Kańkowski)
Sól – okolice. Krzyż z połowy XIX wieku, przy dawnym wygonie z Soli do Pszczelnej i Gościńca Krzeszowskiego (jeszcze w 1830 roku był przejezdny w niemal linii prostej). Ukrzyżowany wypalany w glinie. Nieznana jest geneza fundacji krzyża, prawdopodobnie miał związek z epidemią cholery (mógł być postawiony po epidemii). Inskrypcja jest praktycznie nieczytelna. Płot metalowy wykonał legendarny kowal z Soli, Stanisław Dziduch, wykonawca wielu żelaznych krzyży w okolicy. (fot. M. Kańkowski)
Sól. Krzyż z 1908 roku, postawiony przy dawnym wygonie. Upamiętnia on zaprzestanie epidemii, która nawiedziła Sól w 1907 i 1908 roku. Jest to również tzw. Krzyż Męki Pańskiej. (fot. M. Kańkowski)

Czerwone figury

Krzemień Drugi. Krzyż z 1910 roku. Nie jest znany motyw fundacji krzyża. Jest to tzw. Krzyż Męki Pańskiej. (fot. M. Kańkowski)
Krzemień Drugi. Nie jest również znany motyw stawiania tej figury. Postawiony na miejscu starszego krzyża. (fot. M. Kańkowski)
Krzemień – Sowy. Krzyż z 1868 roku. Dawny morowy krzyż, być może w miejscu pochówku ofiar z epidemii. Inskrypcja wskazuje, iż mogło to być
miejsce jakiegoś pochówku, bądź upamiętniało tragiczne wydarzenie. Napisy:
OTO KRZYŻ PAŃSKI NIECH NAS BRONI TERA I NA STRASZNYM
SĄDZIE BOGA. IHS. FUNDATOR TEJ FIGURY JAN I KATARZYNA SOWY.
Na krzyżu oryginalna rzeźba Ukrzyżowanego. (fot. M. Kańkowski)

Krzemień Pierwszy. Krzyż z 1900 roku. W czasie II wojny światowej pochowano tu żołnierzy. (fot. Ł. Widz)
Krzemień Pierwszy, przy DK 74. Krzyż z pocz. XX w. Stoi na granicy wsi Krzemień. (fot. M. Kańkowski)
Sól. Krzyż z 1907 roku. Nieznany jest powód stawiana krzyża przez fundatora, Ćwikłę. (fot. M. Kańkowski)
Biłgoraj, ul Spokojna. Dawny krzyż morowy. (fot. M. Kańkowski)
Chrzanów. Krzyż z pocz. XX w. (fot. M. Kańkowski)
Ciosmy. Krzyż z 1946 roku. Upamiętnia on samobójczą śmierć młodego chłopaka. W tym miejscu, nieszczęśliwy zakochany miał się umówić z ukochaną i mieli wyjechać razem w Polskę. Kiedy ona się nie pojawiła, ten popełnił samobójstwo, zastrzelił się. (fot. M. Kańkowski)
Krzemień – Ruda. Krzyż z 1917 roku, postawiony przy dawnej, przedwojennej, nieistniejącej już drodze. Ojciec fundatora zmarł w lesie, przy sośnie. Z tej sosny , syn wykonał krzyż i postawił na pamiątkę śmierci ojca. W 2021 roku krzyż w wyniku wichury przewrócił się. Został gruntownie odnowiony przez potomków fundatora. (fot. M. Kańkowski)
Ujście. Krzyż morowy, postawiony w miejscu karawaki z XIX wieku. (fot. M. Kańkowski)

Related posts

Leave a Comment