“Figura” jest położona w dawnym, newralgicznym miejscu. Dawniej biegł tędy trakt z Biłgoraja i Soli do Bidaczowa, Banach, Jachosz, Łazor i dalej. Tędy, na skróty przejeżdżali interesanci do dworu solskiego. Warto zaznaczyć, iż przy tym trakcie, w niedalekiej odległości znajdują się aż 3 krzyże, w tym XIX-wieczny typu biłgorajsko-janowskiego.
Z krzyżem związana jest pewna legenda. Mieszkaniec Łazor, na biłgorajskim jarmarku sprzedał konie. Wróciwszy do domu, został właśnie w tym miejscu napadnięty przez bandytów i zamordowany. Rodzina zmarłego miała ufundować krzyż upamiętniający tragiczne wydarzenie.
Ciekawostką jest fakt, że po drugiej stronie drogi wojewódzkiej, na sośnie wisi kapliczka skrzynkowa z obrazem Jezusa. A może to kapliczkę postawiła rodzina z Łazor, a krzyż pełnił zgoła odmienną funkcję, np. epidemiczną? Świadkowie, którzy znali prawdziwe przeznaczenie krzyża, już dawno nie żyją.
Omawiany krzyż jest tzw. “wędrującą figurą”, gdyż pierwotnie stał w Soli, naprzeciwko sklepu spożywczego przed zjazdem “Na Rozdrożu”. Został postawiony w 1975 roku w miejscu krzyża z 1919 roku, następnie w 1988 roku został przeniesiony w obecne miejsce i postawiony w miejscu starszego krzyża z przełomu XIX/XX wieku. (oprac. S. Strzęciwilk i E. Grabias).
7 lipca 2021 roku, w ramach projektu stypendialnego “Ocalić od zapomnienia. Krzyże biłgorajsko-janowskie w kontekście krajobrazu kulturowego”, został odnowiony krzyż. Mimo fatalnego stanu (drzewo praktycznie w środku zgniło, na lewym ramieniu ptaki wydrążyły dziurę na gniazdko, dodatkowo belka pionowa została nagryziona przez korniki – widać ślady po dzięciołach). Został wymieniony daszek oraz przylegające do niego ozdobne listwy oraz został wymieniony w całości zaplecek. Finałem pracy konserwatorskiej było malowanie krzyża.
Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.