Image default

W Momotach Górnych znajduje się bardzo ciekawa kapliczka. Jest ona usytuowana przy dawnym Gościńcu Krzeszowskim, tzw. Huciańskim (z Krzeszowa przez Harasiuki i Hutę Krzeszowską do Janowa Lubelskiego).

Kapliczka w 1939 r. (fot. J. Świeży, Muzeum Lubelskie)

Kapliczka ta została zbudowana z kamienia, a ufundowali ją Stanisław i Rozalia Świcowie. Wewnątrz obiektu sakralnego znajdują się między innymi namalowany na desce obraz MB Janowskiej, ludowa rzeźba z przełomu XVIII/XIX wieku nieznanego świętego (prawdopodobnie św. Piotr) oraz krucyfiks z drewnianą rzeźbą Ukrzyżowanego.

Obraz MB Janowskiej z XIX wieku (fot. M. Kańkowski)

Kapliczka ta jest niezwykle urokliwa. Na zdjęciu z 1939 roku kapliczka była w dość złym stanie, jednak została gruntownie wyremontowana po wojnie. Jak widać na fotografiach, górna część kapliczki została przebudowana, niestety z marnym skutkiem. Widocznie budowniczych przerastała ambitna wizja odbudowy tej części kapliczki i postanowili uprościć sprawę. Kapliczka tego typu jest niezwykle rzadkim takim obiektem w Lasach Janowskich, bowiem kapliczki były zbudowane przeważnie z drewna.

Wnętrze kapliczki (fot. M. Kańkowski)

Niedaleko kapliczki stoi krzyż typu biłgorajsko-janowski, z 1909 roku, z reliktami metalowego krzyża krzemieńskiego (na sygnaturce).

Krzyż z 1909 roku (fot. Ł. Widz)

Related posts

Leave a Comment