Image default
Andrzejów Przyroda regionu Turystyka

Las Bilski w powiecie janowskim

Kontynuując temat lasu Bilskiego warto tu wstawić kilka jego zdjęć, jak i zdjęć jego najbliższego sąsiedztwa.  Lecz zanim, dodajmy kilka szczegółów do jego opisu.

Las Bilski to las prywatny (chłopski). Dzięki temu nie ma na nim planowanej gospodarki leśnej i rozwój tego lasu w dużej mierze zależy od poszczególnych właściciel. Jedni będą z niego pozyskiwać drewno ile się da, innym wystarczy świadomość, że gdzieś tam mają działkę leśną. Zatem las taki jest bardzo różnorodny i w przeważającej części rządzi się sam, a tym samym jego „dzikość” jest o wiele większa niż w lasach państwowych. Za dzikością idzie w parze urok takiego lasu. A las Bilski jest wielce urokliwy.

Las Bilski nie leży na gruntach wsi Bilsko, położony jest na południe od Bilska na terenie zarówno trzech miejscowości jak i trzech gmin. Swoją przeważającą częścią obejmuje teren wsi Andrzejów w gminie Godziszów., Reszta to na południu wieś Biała w gminie Janów Lubelski i Wolica na zachodzie w gminie Modliborzyce.

Przez las przebiega jeden szlak turystyczny. Jest to pieszy żółty szlak Historyczny biegnący z południa na północ: od Porytowego Wzgórza przez Wierzchowiska do Batorza.

Co ciekawe, na jednej mapie zauważyłem, że kompleks tych lasów ma dwie wpisane nazwy; od północy las Bilski, od południa las Bielsko. Nigdzie indziej nie znalazłem potwierdzenia tej drugiej nazwy.

W lesie tym jest bardzo dużo przydrożnych krzyży i kapliczek nadrzewnych. Natężenie tego typu obiektów jest tu naprawdę widoczne. Ale to temat na kolejny artykuł.

Related posts

Leave a Comment