Krzyż ten jest w podobnym stylu do innych występujących tu krzyży, czyli w stylu tzw. biłgorajsko-janowskim, ale widać, że jest jednym z młodszych, wskazuje na to m. in. metalowa figurka Chrystusa.
Portal www.gminabilgoraj.pl podaje: „na terenie wsi są również krzyże z początku XX w zwane w tradycji ludowej ,,czerwonymi” i ,,białymi” figurami.”
Wydawałoby się, że “czerwone figury” to po prostu krzyże pomalowane na czerwono, a te „białe figury” na biało, ale w tradycji ludowej nazwy te biorą się również z tego, że te czerwone (oczywiście malowane w tym kolorze) stawiano na miejscach walk, lub tragicznych wydarzeń, a białe w miejscach zwyczajowo przyjętych. Przykład „czerwonej figury” to ten krzyż właśnie. Przykład „białej”, to krzyż, który już był tu opisywany – stoi ok 1,5 km na wschód przy tej samej szosie co ten.
Niniejszy krzyż pochodzi z 1946 roku, ale został odnowiony w 2006 r. przez osobę, lub osoby kryjące się pod inicjałami Ch. Ł. J., kiedy wieś odwiedził biskup Jan Śrutwa.
Jak podaje Krzysztof Garbacz w książce “Na szlaku biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych”:
Według jednego z okolicznych mieszkańców, Tomasza Łaby, krzyż postawiono w 1946 roku w miejscu samobójstwa młodzieńca porzuconego przez dziewczynę. Oboje byli zakochani w sobie, ale dla niej wybrano innego kandydata za męża. Kawaler umówił się z dziewczyną, że gdy będzie jechała do ślubu, to – przejeżdżając obok krzyża – ucieknie do niego. Ale tak się nie stało. Dziewczyna pojechała dalej, a zrozpaczony chłopak zastrzelił się.
Drewniany krzyż wieńczy metalowy kowalskiej roboty, u podstawy którego znajduje się półksiężyc. Opisywana figura stoi przy szosie Ciosmy – Dąbrowica, ale również na początku odbiegającej od tejże szosy drogi gruntowej, którą można dojechać do wyludnionych wsi Knieja i Pszczelna. Droga jest, co prawda, drogą leśną, gruntową, ale nie ma problemu żeby się nią poruszać autem, przynajmniej kiedy jest sucho. Po drodze można spotkać samotne opuszczone krzyże, jak również niedawno postawiony pomnik ku czci powstańców styczniowych, którzy stoczyli na tym terenie bitwę.
Lokalizacja figury:
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?hl=pl&mid=1m3ZW7j8ki5ZehYgF8ifhBzmBRMidC2PX&ll=50.538452792976344%2C22.571767940813004&z=17