Poruszając się czerwonym szlakiem Walk Partyzanckich wzdłuż asfaltowej drogi leśnej z Łążka Ordynackiego do Gwizdowa, przebiegającej wschodnią krawędzią rezerwatu przyrody Imielty Ług, można spotkać 6 kapliczek szafkowych powieszonych na drzewach. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż odbiegają standardami od tych często spotykanych (nazywanych skrzynkowymi) i zwyczajnie przyciągają wzrok swoim urokiem i pietyzmem wykonania. Wszystkie są wykonane w całości z drewna.
Twórcą tych kapliczek jest Paweł Dębski z Niska, który pochodzi z tych stron i zna tu każdy zakamarek. Czasami dzieli się z nami swoją wiedzą o tym terenie na swoim profilu facebookowym Niżańskie Eksploracje. Pytany, co skłoniło go, aby tę drogę do rezerwatu urozmaicić spotkaniem z kapliczkami, odpowiada w ten sposób:
„Ta trasa to około 5 km od szlabanu do szlabanu. W sam raz na spacer; przewija się nią dużo ludzi i jest jedną z głównych arterii zachodniej części Lasów Janowskich. Znam dobrze te lasy i liczne ciekawostki, miejscowe legendy – dlatego chciałem w ten sposób promować tę okolice. Lasy Janowskie to nie tylko Porytowe Wzgórze, czy Momoty Górne. I tutaj jest pięknie, nostalgicznie, a okolica ma bogatą historię. Może któraś z kapliczek sprowokuje również kogoś do zatrzymania się przy niej, zadumy i refleksji nad przemijaniem.”
Owe kapliczki roboczo zanumerowałem od jednego do sześciu począwszy od strony południowej, czyli od Łążka Ordynackiego. Na początku, czyli w roku 2016 były zawieszone tylko dwie: pierwsza – przy Łążku i szósta przy Gwizdowie. Pozostałe cztery dołączyły w 2018 r.
1. Pierwsza mijana kapliczka wisi po zachodniej stronie drogi na skrzyżowaniu z drogą leśną w kierunku Dębowca. Przedstawia namalowany na desce wizerunek Matki Bożej z Guadalupe. Od góry chroni ją drewniany daszek dwuspadowy. Została powieszona w kwietniu 2016 r. Widać delikatne odgięcie dolnej części od drzewa, tak jak by ktoś chciał ją podważyć, aby ją zdjąć.
2. Druga kapliczka również wisi po zachodniej stronie drogi, czyli od strony rezerwatu. Przedstawia namalowany na desce wizerunek Michała Archanioła. Deska ta jest przytwierdzona do wyżłobionej kłody otwartej z każdej strony, jedynie z góry zostawiona jest część pnia robiąca za daszek. Kapliczka została powieszona w 2018 roku jednego dnia razem z kapliczką nr 4.
3. Trzecia kapliczka jest zupełnie inna. Wisi po wschodniej stronie drogi przy Kopczańskiej Górze, naprzeciwko skrzyżowania z drogą do rezerwatu na Małą Grępę. Zawiera w sobie piękną niewielką drewnianą rzeźbę Chrystusa Frasobliwego. Autorem tej figurki jest Jan Łyko z Rudnika. Rzeźba znajduje się w cudnie wykonanej „szafce” bez tylnej ścianki. Na kapliczce napis „2018” oraz „Christus Rex”, co oznacza „Chrystus Król”. Została powieszona w 2018 roku razem z kapliczką nr 5.
4. Kolejna kapliczka została powieszona w 2018 r. razem z kapliczką nr 2. Wisi od strony rezerwatu. Przedstawia obraz namalowany na desce, wzorowany na ikonie Matki Bożej z Dzieciątkiem. W tym przypadku wzorem był typ ikony nazywany Eleusa (gr. – czułość, miłosierdzie), czyli Maryja z Dzieciątkiem siedzącym na ramieniu i przytulającym policzek do jej twarzy. Obraz chroni od góry dwuspadowy daszek kapliczki. Kapliczkę w dolnym prawym rogu przecina ślad biało-czerwonych narodowych barw.
5. Ta kapliczka, podobnie jak kapliczka nr 3, czyli z rzeźbą Frasobliwego, zawiera w sobie figurkę. W tym przypadku jest to ludowa figurka Matki Boskiej autorstwa Jana Rogińskiego – rzeźbiarza samouka spod Łomży. Zawieszona w 2018 roku w tym samym dniu co kapliczka nr 3. Rzeźba stoi w „szafce” bez tylnej ścianki. Kapliczkę w dolnym prawym rogu przecina ślad biało-czerwonych narodowych barw.
6. Ostatnia kapliczka jest na skrzyżowaniu z drogą Modliborzyce – Gwizdów. Została powieszona w wigilię Bożego Narodzenia w 2016 r. Przedstawia obraz na desce z symboliczną sceną chrztu Polski. Na kapliczce napis „966 – 2016”. Wykonana jest identycznie jak kapliczka nr 2, czyli deska z obrazem jest przytwierdzona do wiszącej wydrążonej kłody.
Lokalizację każdej z kapliczek znajdą Państwo tu:
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?hl=pl&mid=1m3ZW7j8ki5ZehYgF8ifhBzmBRMidC2PX&ll=50.664892664369226%2C22.256787601057972&z=14