Image default

W Jastkowicach (gm. Pysznica, powiat stalowowolski) na skraju lasu, w części wsi zwanej Podlesie – u wlotu leśnej drogi prowadzącej do wsi Kochany – stoi okazała współczesna kapliczka kłodowa w figurą św. Huberta, patrona myśliwych. Kapliczka jest naprawdę okazała, bo nie dosyć, że ogromnych rozmiarów (wys. ok. 3,5 m), ciekawie ozdobiona, to jeszcze podświetlana w środku. (Chociaż nie wiem czy oświetlenie jeszcze działa).

Figura św. Huberta ma ponad metr wysokości i jest wydrążona w drewnie. Święty jest przedstawiony na stojąco z prawą ręką na sercu, z opuszczoną kuszą i z psem przy nogach. Z boku kapliczki są też płaskorzeźby; z jednej strony jeleń z krzyżem w porożu, a z drugiej strony głuszec.   

Kapliczka jest wydrążoną kłodą drewnianą przykrytą dwuspadowym gontowym dachem. Na szczycie dachu znajduje się drewniany krzyżyk.

Z tyłu kapliczki jest wyryty napis „Pułapa W. 2014”. Właśnie w tym roku kapliczka powstała. Twórcą kapliczki i rzeźby jest pan Wiesław Pułapa. Wiesław Pułapa jest rzeźbiarzem ludowym z Potoka Górnego w powiecie biłgorajskim. Jego kapliczkę możemy również zobaczyć na cmentarzu w Kochanach; przedstawia Maryję z leżącym na jej kolanach ciałem Jezusa. Również w Kochanach znajduje się jego rzeźba orła, którą możemy zobaczyć na bramie wjazdowej do mini zoo.

Fundatorem kapliczki jest Zbigniew Koczwara, mieszkaniec Kochan, który również był inicjatorem pomników na cmentarzu w Kochanach, pomnika „rogatywki” tamże i upamiętnienia granicy zaborów w Dębowcu. Widać, fundatorowi, jak i twórcy współpraca układa się wyśmienicie.

Obok kapliczki rośnie dąb, na którym wisi wycięte w dykcie serce, a na nim naklejony obrazek z wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie.

Lokalizacja kapliczki:
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?hl=pl&mid=1m3ZW7j8ki5ZehYgF8ifhBzmBRMidC2PX&ll=50.60627639153111%2C22.148426356856312&z=16

Related posts

Leave a Comment