Krasonie – śródleśny przysiółek wsi Kalenne (gm. Modliborzyce), dawniej nazywany Krasowscy lub Parchetta. Bardzo niewiele zostało z tej leśnej osady. Może dwa albo trzy gospodarstwa. Gdzieniegdzie widać tylko zarastające osamotnione piwnice, albo drzewa owocowe wśród lasu.
“Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu” opisuje tę wieś pod nazwą Parchetta:
“Było to małe osiedle liczące kilka domów, widniejące na mapie z 1801 r. „in Waldblösse” (na polanie), na północny zachód od wsi Kalenie, w miejscu gdzie na mapie z początku XX w. były domy należące do wsi Gwizdów. Parchetta poza tym jednym zapisem z 1801 r. już nie była notowana”.
Jadąc leśną drogą od Krasoni do Świnek, w odległości około stu metrów od ostatnich zabudowań Krasoni, znajduje się miejsce z dwoma krzyżami i kamienną figurą Chrystusa niosącego krzyż. Ze starych map wynika, ze jest to miejsce dawnego gospodarstwa.
Figura Jezusa dźwigającego krzyż została postawiona w 2009 r. przez Jerzego Morelowskiego1 i robi wrażenie, kiedy potężna – około dwumetrowa – wyłania się spośród podszycia leśnego.
Pierwszy krzyż, ten stary, dalej od drogi, mimo zniszczenia jeszcze stoi; jego podstawa jest opasana stopą betonową. Dookoła krzyża wala się zniszczony doszczętnie płotek drewniany. Na krzyżu nieczytelna inskrypcja, ale tyle się udało odczytać: “Wysłuchaj o Jezu zmiłuj się nad nami. Fundator”.
Na dole części napisu nie ma, gdyż krzyż był najprawdopodobniej od dołu skracany.
„Figura” postawiona przed II wojną światową. Przy niej ludzie modlili się podczas nabożeństw poświęcenia pól.1
Drugi krzyż stoi bliżej drogi. Został postawiony z przodu starego krzyża w 2007 r. Na nim inskrypcja: “Jezu, błogosław ludowi swojemu. 2007“
Krzyż ufundowała rodzina Czubów1.
Zdjęcia i film z lipca 2020 r.
Lokalizacja: TUTAJ
[1] „Na rozstaju dróg… Krzyże, kapliczki, pomniki i obiekty sakralne w gminie Modliborzyce” – praca zbiorowa (Modliborzyce, 2013)