Image default

Przed wsią Kochany – będącej przysiołkiem wsi Jastkowice w gm. Pysznica – na skrzyżowaniu dróg stoi przedziwna tablica – pomnik. Otóż na ogromnym pniu po drzewie, do którego przymocowana jest tablica informacyjna o historii wsi, osadzona jest pięknie zrobiona żołnierska rogatywka monstrualnych rozmiarów. Coś niespotykanego i urzekającego. To trzeba zobaczyć. Ponadto na tablicy wiele ciekawych informacji o dziejach wsi Kochany.

Tak to miejsce jest opisane w tym artykule:
http://www.sztafeta.pl/na-szlaku-upamietnien/

„Na dębowych i olchowych balach znajduje się ogromnych rozmiarów rogatywka przedwojennego podporucznika. Daszek czapki osłania pamiątkową tablicę informującą o dwóch ważnych i tragicznych wydarzeniach dla Kochan z czasów ostatniej wojny: pacyfikacji wsi i starciu polskich partyzantów z Niemcami. Jak mówi Zbigniew Koczwara, ta kompozycja plastyczna jest poświęcona nie tylko Kochanom, ale również jego dziadkowi kapralowi – Janowi Koczwarze, który zginął pod Stanisławowem w czasie wojny polsko-bolszewickiej.”

Pan Zbigniew Koczwara jest mieszkańcem Kochan, nikt tak jak on nie zna tutejszych lasów i ich historii.

Natomiast około 50 metrów na wschód od tablicy stoi przy drodze pozostałość po chyba największym drzewie jakie widziałem w Lasach Janowskich. Ogromnych rozmiarów pień obrośnięty hubami równie kolosalnych rozmiarów. Jednak przy bliższym zaznajomieniu z nim wydaje się, że może to być pień przywieziony skądś i postawiony dla ozdoby. Jest jeszcze kilka takich dalej we wsi.

Na południe od pomnika jakieś 150 metrów, przy drodze, również znajduje się pomnikowych rozmiarów dąb.

Related posts

Leave a Comment