Image default

We wsi Lipowiec, będącej leśnym przyczółkiem Jastkowic w gminie Pysznica, znajduje się ogromnych rozmiarów dąb, który nazywa się “Bartek”. Ma on 5 metrów obwodu i ok. 390 lat. Uroku mu dodaje jeszcze to, że znajduje się tuż koło pięknie meandrującej w wąwozie rzeki Dębowiec. Wody tej rzeki są czyste, ale mają barwę rudawą, ponieważ zawierają związki żelaza. Przez wodę ładnie widać piaszczysto-żwirowe dno.

Miejsce położone przy drodze, wzdłuż której przebiegają dwa szlaki rowerowe: żółty i zielony. Żółty szlak to gminna trasa rowerowa – pętla Jastkowice-Lipowiec-Rzeczyca Długa-Jastkowice – dł. ok. 14 km. Natomiast zielony to rowerowy szlak powiatu stalowowolskiego o dł. ok. 86 km.

Lokalizacja:
https://goo.gl/maps/hs4F8MYnxhHXQGgz8

Related posts

1 komentarz

Sylwester Kuziora 21 czerwca 2020 at 03:14

Obok tego dębu stoi drugi potężny dąb kilkadziesiąt metrów dalej w stronę mostku na rzece Dębowiec. Kilka lat temu wyglądał on okazale, lecz nie był zadbany i większość potężnej korony połamał się szpecąc go okropnie. Mam zdjęcie z zimy gdzie obok stoi moja zielona Corsa dając porównanie jego okazałości. Zdjęcie to można zobaczyć pod linkiem http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/579:Lasy_Janowskie/2806:Lipowiec_dab.html. Jeśli nie wolno wklejać linków to proszę go wykasować w komentarzu.

Reply

Leave a Comment