Image default

Wypalony Ług to uroczysko w rezerwacie przyrody Lasy Janowskie będące częścią administracyjną Momotów Górnych. Według Grzegorza Rąkowskiego autora przewodnika “Przez trzy puszcze. Lasy Lipskie – Lasy Janowskie – Puszcza Solska” (Warszawa, 1984) “Wypalony Ług to bór bagienny porastający obszar wypalonego niegdyś torfowiska. Przeważają tu niskie sosny bagienne, pomiędzy którymi rosną olbrzymie kępy mchów torfowców, bagna zwyczajnego i borówki bagiennej – łochyni.”

Na trasie żółtego pieszego szlaku turystycznego oraz niebieskiego rowerowego Wyprawa do Leśnego Skarbca znajduje się tutaj miejsce pamięci – drewniany krzyż z odnowioną tablicą, na której znajduje się napis:

“Ś.P. Michał Pawęska, zginął śmiercią tragiczną 13.06.1927. Pokój jego duszy.”

Pod krzyżem elementy innego mosiężnego krzyża, być może pozostałości pierwotnego, albo elementy nagrobka, ale najprawdopodobniej nie jest to miejsce pochówku. Mieszkańców Momotów wówczas chowano w Janowie Lubelskim.

Szukałem informacji na temat zmarłego Michała Pawęski w Internecie, ale nic nie znalazłem. Ludzie na wsi mówią, że Michał Pawęska był szesnastoletnim chłopcem, który został rażony piorunem, kiedy w tamtym miejscu pasł krowy. Przed wojną nie było w tym miejscu lasu. Miejsce to rodzina upamiętniła krzyżem.

Lokalizacja:
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?hl=pl&mid=1m3ZW7j8ki5ZehYgF8ifhBzmBRMidC2PX&ll=50.6032659331682%2C22.42649727422736&z=16

Related posts

Leave a Comment