Image default

Tekst, zdjęcia i filmy: Iwona Mańka*

Maj w kościele katolickim jest miesiącem poświęconym czci Matki Bożej. Każdego dnia tego wiosennego miesiąca, wierni śpiewają nabożeństwa majowe, popularnie zwane też „majówkami”. Śpiewają je nie tylko w kościołach ale też przy kapliczkach, przydrożnych figurach, grotach. W majowe wieczory, szczególnie we wsiach słyszy się śpiewaną modlitwę, Litanię Loretańską, która jest główną częścią nabożeństw majowych.

            W wielu miejscach w Polsce wytworzyły się swego rodzaju tradycje związane
z majówkami. Tak jest też i u nas. Już od 16 lat, w jeden majowy wieczór, mieszkańcy jednej z wsi (każdego roku innej) z gminy Modliborzyce spotykają się, żeby śpiewać Maryi na chwałę.
            Na pomysł takich “wędrujących majówek” wpadła pani Krystyna Wójcik, animatorka kultury z GOK w Modliborzycach. „A właściwie ten pomysł mi się przyśnił. Przyszłam z tą myślą do pracy, nie wierząc w to, że się komukolwiek spodoba. Opowiedziałam o tym dyrektorowi, który od razu temu przyklasnął. Zadzwoniłam do księdza Krzysztofa Woźniaka w Brzezinach, jemu też ta idea bardzo się spodobała, ba, nawet zasponsorował kiełbaski dla występujących (oczywiście po majówce). Pełna niepokoju zajęłam się organizacją. Wszystkie zespoły, do których się zwróciłam uznały tę koncepcję za świetną i nie było takiego, który by odmówił udziału, łącznie z chórem w Wierzchowiskach” – mówi pani Krystyna Wójcik.
           
I tak już od 16 lat, według scenariusza pani Krystyny, odbywają się tradycyjne majówki, rozszerzone o pieśni Maryjne wykonywane przez zespoły ludowe. W każdym roku w innej wsi, w innym miejscu. Ich mieszkańcy sami zwracają się do Gminnego Ośrodka Kultury w Modliborzycach o organizację majówki u nich. „Zwykle jest tak, że zespoły wykonują po dwie pieśni a miejscowe kobiety śpiewają całą majówkę, prowadzą ją. Społeczność danej miejscowości na koniec częstuje gości przysłowiową kiełbaską”.

            Pomysł „wędrujących majówek” śpiewanych przy kapliczkach czy figurach, z udziałem zespołów ludowych, bardzo się spodobał również mieszkańcom okolicznych gmin i one też od niedawna ten zwyczaj wprowadzają u siebie.
            W ubiegłym roku 2019 „wędrująca majówka” była 30 maja w Stojeszynie Drugim. Zgodnie
z tradycją odśpiewana przez księdza wraz z mieszkańcami Stojeszyna, a potem pieśni Maryjne zaśpiewały lub zagrały zaproszeni. Były to: Zespół Śpiewaczy z GOK Modliborzyce, chór parafialny z Wierzchowisk, Stefania Suchora ze Stojeszyna, zespół „Janowianki” z Janowa Lubelskiego, „Kowalanki” z Kowalina, „Kocudzanki” z Kocudzy, „Piłatczanki” z Piłatki, „Marianki” z Kocudzy, „Kawęczynianki” z Kawęczyna, „Facelia” z Wierzchowisk, Stefan Maziarczyk z Andrzejowa grający na bardzo rzadkim instrumencie – okarynie i orkiestra dęta GOK z Wierzchowisk. Zespoły ludowe działające na terenie powiatu janowskiego są stałymi uczestnikami tej fantastycznej imprezy. Nagłośnienie i obsługę techniczną zapewnia GOK w Modliborzycach. Poczęstunek na zakończenie  zorganizowali oczywiście gospodarze czyli mieszkańcy Stojeszyna.

            Wszyscy uczestnicy majówki, zespoły, soliści, gospodarze, robią to za darmo i tym większe należą im się słowa uznania.

            Zdjęcia zostały zrobione na majówce w Stojeszynie Drugim w roku 2019 r. Mam nadzieję, że panująca epidemia nie spowoduje, że ta piękna, długoletnia tradycja się zakończy i nawet jeśli w tym roku 2020 nie będzie możliwa organizacja takiego spotkania, to w kolejnych latach “wędrujące majówki” nadal będą i będą się cieszyły popularnością na jaką zasługują.

*Iwona Mańka – rodowita modliborzanka, z wykształcenia nauczycielka nauczania początkowego ale niespokojny duch i czasami złośliwy los sprawiły, że z doświadczenia wielozawodowiec. Ciągła poszukiwaczka, która wciąż zastanawia się nad pytaniem zadawanym w dzieciństwie “Kim chciałaby zostać jak dorośnie?”. Zainteresowana wszystkim co ciekawe i chociaż z natury bardzo leniwa wciąż podejmuje nowe wyzwania i zawsze sięgnie po nową książkę, włączy kolejny film i posłucha ulubionej muzyki.

Related posts

Leave a Comment