Image default

Łąki te położone są zachód od wsi Szeliga. Rozległa połać zawsze urzeka mnie swym obszarem i urokiem o każdej porze roku. Lato zawsze mieni je kolorami przeróżnego kwiecia. Wystarczy na chwile zatrzymać się samochodem na szosie z Huty Podgórnej do Szeligi aby je podziwiać. Droga jest tak położona, że góruje nad łąkami i widać je w całej rozciągłości. Przy odrobinie szczęścia można zauważyć poroże jelenia sunące nad zieloną taflą jak płetwa rekina nad wodą. A w górze bielika lub błotniaka stawowego wypatrującego swoją ofiarę w trawie.

Północna część tych łąk włączona jest do obszaru Natura 2000 Bory Bagienne nad Bukową. Okalają je od północy, wschodu i zachodu lasy położone na południe od Momot i Kiszek. Bagno leśne znajdujące się w sąsiednim lesie nazywa się Błogie. To tam po bitwie na Porytowym Wzgórzu, na jednej z bagiennych wysp o nazwie Kruć, ukrywał się Bolesław Usow “Konar” wraz ze swoim partyzanckim oddziałem.

Niestety mało kto z właścicieli kosi te łąki. Ci, którzy dostają za to dopłaty z Unii jeszcze próbują tego pilnować i widać gdzieniegdzie prostokątne płaty wykoszonej trawy. Lecz prawie 80% łąk powoli zarasta krzewami. Na szczęście łąki są dosyć podmokłe, więc ten proces może być odległy w czasie.

Teren ten stanowi swoisty rezerwat przyrody ze względu na swoją małą dostępność; mocno zarośnięty i podmokły stanowi ostoję dla wielu stworzeń i stanowiska dla wielu ciekawych roślin.

Wrześniowy świt z odgłosem żurawi

Related posts

Leave a Comment