Image default

Łąki te położone są zachód od wsi Szeliga. Rozległa połać zawsze urzeka mnie swym obszarem i urokiem o każdej porze roku. Lato zawsze mieni je kolorami przeróżnego kwiecia. Wystarczy na chwile zatrzymać się samochodem na szosie z Huty Podgórnej do Szeligi aby je podziwiać. Droga jest tak położona, że góruje nad łąkami i widać je w całej rozciągłości. Przy odrobinie szczęścia można zauważyć poroże jelenia sunące nad zieloną taflą jak płetwa rekina nad wodą. A w górze bielika lub błotniaka stawowego wypatrującego swoją ofiarę w trawie.

Północna część tych łąk włączona jest do obszaru Natura 2000 Bory Bagienne nad Bukową. Okalają je od północy, wschodu i zachodu lasy położone na południe od Momot i Kiszek. Bagno leśne znajdujące się w sąsiednim lesie nazywa się Błogie. To tam po bitwie na Porytowym Wzgórzu, na jednej z bagiennych wysp o nazwie Kruć, ukrywał się Bolesław Usow “Konar” wraz ze swoim partyzanckim oddziałem.

Niestety mało kto z właścicieli kosi te łąki. Ci, którzy dostają za to dopłaty z Unii jeszcze próbują tego pilnować i widać gdzieniegdzie prostokątne płaty wykoszonej trawy. Lecz prawie 80% łąk powoli zarasta krzewami. Na szczęście łąki są dosyć podmokłe, więc ten proces może być odległy w czasie.

Teren ten stanowi swoisty rezerwat przyrody ze względu na swoją małą dostępność; mocno zarośnięty i podmokły stanowi ostoję dla wielu stworzeń i stanowiska dla wielu ciekawych roślin.

Wrześniowy świt z odgłosem żurawi

Related posts

3 komentarze

Paweł 20 grudnia 2021 at 13:17

jeszcze nie miałem okazji być w tym miejscu ale już właściwie jestem pewny, że zaprzyjaźnię się z nim na serio.
wystarczy spojrzeć nie tylko na zdjęcia i film powyżej ale choćby na google maps. te drzewostany wyglądają jakby nietknięte ludzką ręką!
jedno z najdzikszych miejsc w…okolicy 🙂
dzięki autorowi za poszerzenie moich horyzontów!

Reply
Paweł 8 stycznia 2022 at 14:33

Byłem! Świetna miejscówka nawet w styczniu.
Podejrzewam że od wiosny jest to istny ornitologiczny raj.
Jakiś kamuflaż, sensowa puszka i np. Sigma 150-600 i można robić materiały dla Discovery 😉

Reply
Jakub Piechota 9 stycznia 2022 at 19:37

Super :))

Reply

Leave a Comment