Image default

Bukowa to prawobrzeżny dopływ Sanu o długości 54,55 km i powierzchni zlewni 662 km². Rzeka rozpoczyna swój bieg na wysokości 218 m n.p.m. w okolicach wsi Korytków Mały, gm. Frampol, przecina lasy janowskie wzdłuż południowej granicy Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie i uchodzi do Sanu nieopodal wsi Chłopska Wola, koło Stalowej Woli. W latach 1815-1918 rzeka na pewnym odcinku stanowiła granicę zaboru rosyjskiego i austriackiego. Główne jej dopływy to: Branew, Biała, Gilówka. W dorzeczu znajdują się liczne stawy.
/Wikipedia/

Ponadto na wędkarskiej stronie https://www.fishing.pl/wody/wojewodztwa/podkarpackie/bukowa-rzeka-gorska rzeka Bukowa jest sklasyfikowana jako górska i opisana m.in. tak:

Jak przystało na rzekę o puszczańskim rodowodzie, toczy wody zabarwione na humusowy kolor (również za sprawą rudy darniowej). Zlewnia tej rzeki to przedsionek Roztocza, a zatem to tereny piaszczyste. Rzeka z łatwością wgryza się kilka metrów poniżej powierzchni terenu, w czym pomaga jej gwałtowny spływ wezbranej wody po ulewnych deszczach (wzbiera nawet do 3 metrów powyżej stanu normalnego). Jej wody spływają szybko (średni spadek to 1,2‰), a tam, gdzie koryto zwęża się ograniczone twardym podłożem z domieszką kamieni polodowcowych – gwałtownie przyspiesza.
Na całej jej długości koryto jest więc piaszczyste, kręte, wrzynające się w piaszczyste pagórki. Wskutek tego w wielu miejscach podmyte drzewa zwalają się do koryta Bukowej. Wtedy tworzą się w tam głębokie doły i atrakcyjne pstrągowe miejscówki. Zwłaszcza na odcinkach łąkowych, łożysko rzeki jest szerokie i nieco podmokłe. Wtedy na granicy wody i lądu rosną dorodne olchy. Dostęp do wody jest dobry, chociaż na odcinkach leśnych brak wydeptanych ścieżek.

Rzeką Bukową organizowane są spływy kajakowe.

Poniżej trzy filmy.
Bukowa, którą sfilmował Mariusz „Wodzu”* na początku września tego roku w okolicach Nalep i Mostków:

Bukowa z sierpnia 2019 r. z okolic Ujścia i Momot Górnych:

Bukowa z sierpnia 2019 r.:


*Wodzu – pasjonat fotografii, filmowania i spędzania wolnego czasu na łonie natury. Rower i włóczęgi po lesie i górach to dla niego odpoczynek, jak również źródło radości i siły. Jest nauczycielem historii i EDB. Mieszka w Janowie Lubelskim i nie wyobraża sobie mieszkać gdzie indziej.
Swoje filmy publikuje na YouTube pod linkiem:
 https://www.youtube.com/channel/UCokDaB65WGswwpewK2yZZlw

Related posts

1 komentarz

Sylwester Kuziora 15 października 2020 at 20:57

Rzeka Bukowa kiedyś była piękną rzeką z szerokim korytem i z piaszczystymi łachami. Bardzo dużo osób przyjeżdżało nad nią wypoczywać i łowić ryby. Tereny wzdłuż rzeki były wypasane tak że był dobry dostęp. Wszystko się zmieniło od lat 80 , rzeka z roku na rok stawała się coraz mniejsza i następowała erozja wgłębna. Prze ostatnie 10 lat proces ten przybrał na sile i odcinek rzeki przy którym mieszkam poszedł ok. 2 m w dół. Poziom wody w okresach suszy jest katastrofalny, można spotkać w dolnym biegu miejsca w których rzeka ma mniej niż 2 m szerokości. Jaki jest powód tej degradacji rzeki? Zmiana klimatu? Mniejsze opady? Czy może melioracja większości Lasów Janowskich. Kiedyś z opowiadań ojca były w lesie tereny wiecznie zalane wodą w których gniazdowały dzikie gęsi. Dziś próżno szukać takich miejsc , wszędzie rowy i sosna.

Reply

Leave a Comment