Image default

Praktycznie wszystkie przewodniki kulturoznawcze i przyrodnicze wymieniają dość oryginalny pomnik przyrody – dzika grusza. Dziś postanowiłem sprawdzić ten rzadki, niezwykły obiekt.

To było już dawno temu, kiedy dowiedziałem się o tej osobliwości przyrody w postaci wspomnianej gruszy. Często jadąc przez Andrzejówkę, nieraz wytężyłem wzrok w kierunku sadów, by ujrzeć coś nietypowego. Zawsze tak było, że albo zapominałem o tym, albo bezskutecznie się rozglądałem, nie mając pojęcia o jej prawdziwej lokalizacji. Na mapach – cisza. Przewodniki nie wspomniały, gdzie owa grusza rośnie (albo raczej gdzie się znajduje, bowiem rośnie, to już… pojęcie względne).

Dopiero niedawno, na bardzo ciekawej stronie internetowej https://geoserwis.gdos.gov.pl odkryłem, gdzie faktycznie się znajduje ten pomnik przyrody. Byłem bardzo zaskoczony, że to drzewo owocowe znajduje się daleko od wsi, 50 m od drogi między Andrzejówką a Korytkowem Dużym.

To wspomniane drzewo to grusza pospolita (pyrus communis). Decyzją z 15 kwietnia 1987 roku (Orzeczenie Nr 1 Wojewody Zamojskiego z dnia 24 marca 1987 r. w sprawie uznania za pomniki przyrody) to drzewo zostało ustanowione jako pomnik przyrody. Okaz mierzy 10 m wysokości, pierśnica – 96 cm, a obwód – aż 302 cm!

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody (ale całkiem spontanicznie) postanowiłem sprawdzić w końcu, gdzie to drzewo jest i jak ono wygląda. Byłem w szoku jego wymiarami, ale i także jego stanem. Drzewo jest w bardzo złym stanie! Niestety, przez jesień nie byłem w stanie ustalić, czy grusza jest jeszcze żywa, ale wszystko wskazuje na to, że czas tej gruszy już minął….

Related posts

Leave a Comment