Najmłodszy rezerwat przyrody w Lasach Janowskich, bo powołany dopiero w 1998 roku. Powołał go Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa swoim rozporządzeniem w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Łęka ma za zadanie chronić wielogatunkowy drzewostan o cechach naturalnych w celu ich zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych.
Rezerwat znajduje się w zachodniej części Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie, na terenie woj. podkarpackiego w powiecie stalowowolskim, gmina Zaklików, we wsiach Gielnia i Goliszowiec. Zajmuje obszar lasu o powierzchni 376,83 ha, którym administruje Nadleśnictwo Janów Lubelski.
Rodzaj rezerwatu – leśny.
Typ i podtyp rezerwatu:
– ze względu na dominujący przedmiot ochrony: typ – fitocenotyczny, podtyp – zbiorowisk leśnych,
– ze względu na główny typ ekosystemu: typ – leśny i borowy, podtyp – lasów nizinnych.
Z programów ochrony przyrody w Nadleśnictwie Janów Lubelski można się dowiedzieć, że w drzewostanach rezerwatu występuje znaczna ilość drzew spełniających kryteria pomników przyrody. Są to głównie egzemplarze jesionu, dębu szypułkowego, wiązu szypułkowego i lipy drobnolistnej. Z rzadkich i chronionych gatunków roślin stwierdzono tu m.in. kosaćca syberyjskiego, rosiczkę okrągłolistną, listerę jajowatą, kruszczyka szerokolistnego, podkolana białego i zielonawego, storczyka plamistego, wrońca widlastego oraz wawrzynka wilczełyko.
Na terenie rezerwatu stwierdzono 65 gatunków ptaków lęgowych. Badania J. Wójciaka i M. Piotrowskiej (1997) prowadzone na części obszaru rezerwatu wykazały tu występowanie 33 gatunków. Do najbardziej interesujących należą: bielik i bocian czarny, dla których wyznaczono tu strefy ochronne. Z ssaków na uwagę zasługują: łoś, borsuk i wilk. Rezerwat prezentuje wysokie walory krajobrazowe, na które składa się m.in. obecność malowniczej doliny rzeki Łukawicy z głęboko wciętym w podłoże korytem i licznymi meandrami.
Jak każdy rezerwat przyrody rezerwat Łęka ma typowy dla ich wszystkich regulamin. Najważniejsze co go wyróżnia wśród innych, to to, że teren rezerwatu w ogóle nie jest udostępniony do zwiedzania. Nie prowadzą przez niego żadne szlaki turystyczne. Chcąc wejść do rezerwatu musimy mieć pozwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, która sprawuje nadzór nad rezerwatem. Oczywiście zrobienie tych wszystkich zdjęć poniżej nie byłoby możliwe, gdybym takiego pozwolenia nie miał.
Jednak okoliczna ludność, która mieszka w pobliskiej wiosce, wydaje się, że ma większe względy, ponieważ w dniu 28 stycznia 2010 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał zarządzenie w sprawie wyznaczenia miejsc zbioru dziko występujących roślin i grzybów oraz ich części w rezerwacie przyrody Łęka. Piszę „wydaje się”, ponieważ nie jest mi znana treść tego zarządzenia, ale na pewno coś jest na rzeczy. Nawet w parkach narodowych okoliczna ludność ma czasami możliwość zbioru grzybów, jagód, lub żurawin.
Mieszkańcy pobliskich wiosek mogą mieć również niepisane prawo dojścia i dbania o miejsce pamięci, którym są tzw. „Trzy grobki”, czyli tak określana mogiła z okresu II wojny światowej znajdująca się w rezerwacie. Przy mogile zawsze są kwiaty.
Jeżeli podobał Wam się artykuł, możecie mnie wesprzeć stawiając mi symboliczną kawę na
https://buycoffee.to/lasy-janowskie