Image default

Ostatnio Grupa Eksploratorów Ścieżek i Bagien Lasów Janowskich odwiedziła rezerwat przyrody Doły Szczeckie. Rezerwat ten to chroniony las o powierzchni 204 ha, położony w gminie Gościeradów, w powiecie kraśnickim, w województwie lubelskim. Utworzony został 25 lipca 1997 roku jako rezerwat częściowy o charakterze krajobrazowo-leśnym, mający na celu ochronę gromadnych stanowisk buka zwyczajnego na północno-wschodniej granicy jego naturalnego zasięgu oraz unikalnego krajobrazu z licznymi jarami, wąwozami i suchymi dolinami.
No i te buki robią naprawdę ogromne wrażenie; monumentalne, ogromne, górujące nad przepastnymi wąwozami, poczuliśmy się jak drobiazgi wśród olbrzymów. Ich wiek dochodzący miejscami dwustu lat robi wrażenie. Czuliśmy podziw, szacunek i ogólne zaniemówienie – jak po wejściu do gotyckiej świątyni.

Dobra, było górnolotnie, teraz parę suchych faktów z Internetu, a na końcu zdjęcia z wyprawy.

Położenie

Rezerwat znajduje się na skraju Wyżyny Lubelskiej, pomiędzy miejscowościami Salomin, Stare Baraki i Szczecyn. Teren rezerwatu charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą, z wysokościami od 185 do 270 m n.p.m. Malownicze wąwozy lessowe, suche doliny i jary o długości do 1,5 km i głębokości do 30 m tworzą unikalny krajobraz.

Walory przyrodnicze

Rezerwat chroni fragment buczyny karpackiej z dominującym bukiem zwyczajnym oraz innymi gatunkami drzew, takimi jak grab, klon, lipa drobnolistna, jawor, osika, sosna i dąb szypułkowy. W runie leśnym występują liczne gatunki roślin chronionych i rzadkich, m.in.: groszek wschodniokarpacki, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, parzydło leśne, lepiężnik biały, paprotnica krucha, wyka leśna, miodownik melisowaty, fiołek przedziwny, przylaszczka pospolita, zawilec żółty, narecznica szerokolistna, paprotnik kolczysty, widłak wroniec, żywiec gruczołowaty, storczyk buławinek wielokwiatowy oraz lilia złotogłów.

Fauna rezerwatu obejmuje wiele gatunków zwierząt leśnych, w tym rzadkie i chronione, takie jak łoś, jeleń, dzik, borsuk, wilk, lis, orlik krzykliwy oraz bocian czarny.

Dostępność dla turystów

Rezerwat Doły Szczeckie jest dostępny dla turystów pieszych i rowerowych. Na jego terenie wytyczono dwie ścieżki edukacyjne: krótszą (ok. 1,5 km) oznaczoną kolorem żółtym oraz dłuższą (ok. 5,5 km) oznaczoną kolorem zielonym. Ścieżki te umożliwiają poznanie walorów przyrodniczych rezerwatu oraz obserwację unikalnej flory i fauny.

Dodatkowo, powstała ścieżka rowerowa łącząca rezerwaty Doły Szczeckie i Marynopole, co pozwala na aktywne spędzenie czasu i poznanie obu obszarów chronionych.


Historia powstania

Rezerwat został utworzony w 1997 roku na mocy zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 25 lipca 1997 roku (MP nr 56, poz. 532). Celem jego powołania była ochrona gromadnych stanowisk buka zwyczajnego oraz unikalnego krajobrazu z licznymi jarami, wąwozami i suchymi dolinami, które są efektem procesów erozyjnych zachodzących od schyłku ostatniego zlodowacenia.

Rezerwat Doły Szczeckie stanowi cenny obszar przyrodniczy o wysokich walorach krajobrazowych i edukacyjnych, będący doskonałym miejscem dla miłośników przyrody i turystyki aktywnej.

Related posts

Leave a Comment