Od bardzo dawna chodził za mną pomysł, aby zebrać do kupy w jednym artykule informacje na temat leśnych obszarów w Lasach Janowskich i okolicach, gdzie można legalnie biwakować, rozbić namiot i przenocować. Więc dzisiaj ten pomysł się skrystalizował. Na początku podam kilka słów ogólnych, a potem wskażę tereny objęte programem „Zanocuj w lesie”.
Nie każdy o tym wie, ale teoretycznie, zgodnie z ustawą o lasach, nie można ot tak sobie pójść do lasu, rozłożyć namiot albo kocyk w dowolnym miejscu i pobiwakować, a cóż dopiero robić to do następnego ranka. Nie ma tak. Artykuł 30 ust. 1 pkt 1) ustawy o lasach stanowi: „W lasach zabrania się biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu [lasy prywatne] lub nadleśniczego [lasy państwowe]”. No i masz babo placek. Kłopot. Biwakujący na czarno nierzadko zasilali budżet państwa, kiedy upojonych kąpielą leśną na ziemię sprowadzała straż leśna. Trzeba było podkulić ogon i szukać pól namiotowych. A już bushcraftowcy i survivalowcy mieli przechlapane, bo to co stanowiło o ich istocie, czyli pełny kontakt z dziczą (nocowanie w niej, przetrwanie, itp.), było legalnie praktycznie niemożliwe.
Ale tak było kiedyś. Lasy Państwowe poszły po rozum do głowy i od 1 maja 2021 r. ogłosiły program pt. „Zanocuj w lesie”. Praktycznie każde nadleśnictwo wybrało ze swojego terenu obszar leśny , który przeznaczono na ten program. Generalnie chodziło o to, aby udostępnić określony teren w lesie, gdzie legalnie osoby, które lubią spędzać czas w lesie i w dziczy na biwakowaniu, nocowaniu, siedzeniu w miejscu, struganiu kołków i na innych tego typu mrocznych zajęciach, mogły legalnie zaspokoić swoje pragnienia.
Ale spokojnie, wstrzymać konie, powoli. Można nocować, uprawiać bushcraf i survival, biwakować, ale pod określonymi warunkami. Został stworzony regulamin na tysiąc pięćset stron, gdzie określono szczegółowo warunki korzystania, wyjątki od warunków i wyjątki od wyjątków warunków korzystania. Oraz wyjątki od warunków wyjątków od wyjątków warunków korzystania. Tu macie ten regulamin, a ja przytoczę tylko jego najważniejsze fragmenty.
Zasady biwakowania w lesie
Można nocować i biwakować w lesie, ale:
- Nie można przy tej okazji niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego.
- Nie można naruszać terenów objętych stałym zakazem wejścia, czyli np. nie można poruszać się i przebywać na uprawach leśnych do 4 m wysokości.
- Jeżeli jest was do 9 osób i zamierzacie przebywać w lesie nie dłużej niż dwie noce z rzędu, to nikt nawet nie musi wiedzieć, że tam jesteście.
- Jeżeli jednak jest was więcej niż 9, albo jest was mniej, a chcecie pobyć dłużej niż dwie noce, to musicie to zgłosić mailowo do nadleśnictwa nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. W zgłoszeniu trzeba podać m.in. liczbę nocy, liczbę osób i miejsce gdzie będzie biwak. Nadleśnictwa z reguły mają na stronach specjalne formularze takiego zgłoszenia. Po zgłoszeniu należy oczekiwać informacji zwrotnej; nadleśnictwo wyśle mailem zgodę, lub nie.
- Nie wolno palić ognisk, chyba że będzie to w miejscu, które jest do tego przeznaczone przez nadleśnictwo. Miejsca pod ogniska w Lasach Janowskich można zobaczyć tutaj.
- Jak chcecie coś zbudować z drewna, np. jakąś konstrukcję obozową (bardziej wytrzymały szałas?), musicie to drewno przynieść ze sobą do lasu. No chyba, że inaczej można rozumieć zapis regulaminu: „pozyskiwanie drewna do budowy konstrukcji obozowych jest zabronione”.
- Można używać kuchenek gazowych, ale warto to sprawdzić jeszcze na stronie konkretnego nadleśnictwa. U nas Nadleśnictwa Janów Lubelski i Biłgoraj na to pozwalają.
- Śmieci trzeba zabrać ze sobą.
- Jak robicie kupę zróbcie wcześniej dołek w ściółce, a po wszystkim ją przysypcie. Jest zakaz używania chusteczek nawilżanych oraz liści barszczu Sosnowskiego.
- Pupile mogą być tylko na smyczy. Mężowie wyjątkowo na noc mogą być spuszczani.
Tak. - Nie wolno głaskać zwierząt leśnych i zjadać ich młodych.
- Wskazane zachowanie ciszy.
Tak to wygląda pokrótce. Ogólnie nie jest źle. I jeszcze dla ściągawki taki plakacik od Lasów Państwowych:
Teren Lasów Janowskich to oczywiście Nadleśnictwo Janów Lubelski, część Nadleśnictwa Biłgoraj, część Nadleśnictwa Rudnik, część Nadleśnictwa Rozwadów i część Nadleśnictwa Gościeradów (lasy lipskie). Jednak do programu „Zanocuj w lesie” tylko Nadleśnictwa Janów Lubelski i Biłgoraj udostępniły obszary konkretnie w Lasach Janowskich. U pozostałych nadleśnictw tereny te znajdują się zdecydowanie w okolicach Lasów Janowskich.
Zaczynamy od Lasów Janowskich
Nadleśnictwo Janów Lubelski.
Swoje trzy grosze na temat programu nadleśnictwo dodało pod tym linkiem. Znajdziecie tam formularze, kontakty, mapy, itp.
Widać, że swój teren udostępniło w gminie Modliborzyce. Okolice wsi Kalenne, Ciechocin, Gwizdów, Osówek.
Nadleśnictwo Biłgoraj.
I kilka słów od nich (oraz plików do pobrania) na temat nocowania – pod tym linkiem.
Obszar, który udostępniło nadleśnictwo znajduje się w gminie Harasiuki między Pękiem a Bukową.
Okolice Lasów Janowskich
Nadleśnictwo Zwierzyniec.
To co napisali na temat programu znajdziecie tutaj.
Jest to teren w gminie Biłgoraj i Tereszpol między Hedwiżynem a Panasówką.
Nadleśnictwo Rudnik.
Mimo, że ich lasy w gminie Jarocin podlegają pod Lasy Janowskie, to jednak obszar, który przeznaczyli do programu położony jest po drugiej stronie Sanu i to w trzech odrębnych częściach. Niedaleko Niska, blisko Rudnika i jedno trochę dalej na zachód. A ich słowa odnośnie korzystania z tej części lasów znajdziecie tutaj.
Nadleśnictwo Rozwadów.
To nadleśnictwo również zdecydowało się na ustanowienie obszaru do nocowania po drugiej stronie Sanu, niedaleko Stalowej Woli. To co piszą o swoim terenie jest tutaj.
Nadleśnictwo Gościeradów.
Lasy w ich zarządzie to m.in. lasy lipskie z poligonem, dlatego miejsce na “Zanocuj w lesie” wybrali w innym miejscu, dalszym, ale jakże urokliwym, bo m.in. pomiędzy rezerwatem przyrody Marynopole, a rezerwatem Szczeckie Doły. Więcej szczegółów od nich – tutaj.
Nadleśnictwo Kraśnik.
To już ostatnie nadleśnictwo w okolicach Lasów Janowskich, w zarządzie którego są lasy objęte programem “Zanocuj w lesie”. Więcej szczegółów od nadleśnictwa jest tutaj.
No, i to by było na tyle furmanki.
Podsumowując, w Lasach Janowskich są spore obszary do legalnego biwakowania w lesie. Brać i korzystać.
Przypominam – pod tym linkiem znajdziecie miejsca gdzie można legalnie rozpalić ognisko w Lasach Janowskich i okolicznych lasach. Niestety, tylko w Nadleśnictwie Janów Lubelski i Nadleśnictwie Gościeradów miejsca te są na terenie objętym programem “Zanocuj w lesie”, w pozostałych terenach pozostaje kuchenka gazowa.
Przyjeżdżajcie w Lasy Janowskie, zwiedzajcie, podpatrujcie, róbcie zdjęcia. Zejdźcie ze szlaku, szukajcie dzikich miejsc, zachwycajcie się.
No i śpijcie smacznie.