Image default

Jeszcze w kwietniu wybraliśmy się z Michałem pobłądzić trochę po rubieżach Roztocza Zachodniego, konkretnie między wsiami Antolin (gm. Godziszów) a Wierzchowiskami (gm. Modliborzyce).

Głównym naszym celem było odnalezienie grobu żydowskiego zagubionego gdzieś w jednym z wąwozów. Nie znalazłem nic na temat tego grobu w internecie. Dowiedziałem się o nim członka grupy facebookowej “Lasy Janowskie, Lipskie i okolice”, który natknął się na niego podczas grzybobrania. Grób oznaczony jest współczesną macewą i widnieje przy nim wyrwa w ziemi, tak jak by ktoś wykopał dół po to, aby odnaleźć szczątki. Ciekawa sprawa, być może kiedyś coś więcej się o nim dowiemy.

Oprócz tego znaleźliśmy również grób radzieckiego żołnierza, przeszliśmy się głębokimi wąwozami i poszukaliśmy rozsianych po szczytach polnych wzniesień przydrożnych krzyży.

Poniżej trasa wędrówki. Tam gdzie czarna gwiazdka na pomaranczowym tle, tam w terenie znajduje się mogiła żydowska. Tam gdzie niebieska ikonka z literką “i” poniżej Lasu Zakręty, tam w terenie jest grób radzieckiego żołnierza.

Related posts

3 komentarze

Marian 14 maja 2022 at 16:27

Wielka szkoda, że nie została zamieszczona mapka z przebytą trasą. Szukałem na trzech różnych mapach i nie mogę odnaleźć grobu żydowskiego jak i rosyjskiego. Duży plus za odkrywanie nieznanych miejsc.

Reply
Jakub Piechota 16 maja 2022 at 23:02

Zaraz dołączę mapę.

Reply
Marian 18 maja 2022 at 21:18

Bardzo dziękuje za dołączenie mapy.

Reply

Leave a Comment