Image default

Kochany, wieś w środku Lasów Janowskich jest częścią administracyjną miejscowości Jastkowice w powiecie stalowowolskim. Do wsi nie prowadzą drogi z nawierzchnią bitumiczną. Trzeba się przygotować w najlepszym wypadku na dojazd leśną drogą szutrową.

Jak pisze Zenon Łukasz Baranowski w książce „Lasy Janowskie. Przewodnik dla turysty” wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie w 2018 roku:

„Kochany – wieś powstała w II połowie XVIII w. (przed 1786 r.). Od początku XIX w. do 1867 r. istniała tutaj fabryczka mazi i terpentyny, należąca do Lubomirskich. W II połowie XIX w. liczyła 13 domów i 66 mieszkańców. Znajdowała się tutaj komora celna na granicy austriacko-rosyjskiej i folwark. W 1921 r. wieś liczyła już 17 domów i 93 mieszkańców. Podczas II wojny światowej, 30 września 1942 r., miejscowość została spacyfikowana przez Niemców. Zabito co najmniej 35 mieszkańców oraz spalono ok. 16 zabudowań mieszkalnych, W październiku 1943 r. w okolicach wsi miało miejsce starcie oddziałów komunistycznych z niemieckimi. Obecnie jest to miejscowość letniskowa. We wsi znajduje się pomnik ofiar pacyfikacji i cmentarz.”

Obecnie największą atrakcją jest gospodarstwo agroturystyczne ze stawami i pięknie urządzonym mini zoo wraz ze stojącą tam wieżą widokową, cmentarz i kamienie pamięci ofiar pacyfikacji wsi oraz dwa pomniki: pomnik „z rogatywką” i pomnik pamięci partyzantów GL. (o tych miejscach będzie w kolejnych artykułach).

Zdjęcia z października 2019 r.

Related posts

Leave a Comment