Image default
Aktualności/Wydarzenia

VI Rajd Pieszy im. kpt. Wincentego Sowy ps. Vis – 30.08.2020

Za informacją podaną na facebookowej stronie Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim:

“Fundacja Amor Patriae serdecznie zaprasza do udziału w VI Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis”, który odbędzie się 30 sierpnia 2020 roku w Janowie Lubelskim.

Pieszy Rajd Pamięci składała się zarówno z elementów edukacyjnych jak i sportowych. Celem Rajdu jest przybliżenie postaci kpt. Wincentego Sowy ps. „Vis” w sposób atrakcyjny dla uczestników. Odbędą się m.in. prelekcje historyków na temat podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej w okolicach Janowa Lubelskiego oraz prezentacja umundurowania i wyposażenia oddziałów partyzanckich w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. Uczestnicy będą mieli okazje zapoznać się z wystawą dokumentów i zdjęć przygotowaną przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

Ważnym elementem Rajdu będzie odwiedzenie miejsc pamięci związanych z polskim podziemiem niepodległościowym w Janowie i okolicy: dom rodzinny Wincentego Sowy, tablice pamiątkowe w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i pomnik na rynku w Janowie oraz leśne mogiły partyzanckie polskich żołnierzy, poległych w walce z niemieckim okupantem. Cały szlak pieszego rajdu liczy około 11 km. Organizator zapewnia również obiad oraz ognisko z kiełbaskami.

Kpt. Wincenty Sowa ps. „Vis” (1914-1944) był oficerem Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, twórcą konspiracji narodowej w Janowie Lubelskiem i okolicach w czasie II wojny światowej. Na bazie stworzonej przez siebie siatki konspiracyjnej stworzył oddział partyzancki, którym dowodził w czasie okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu okupanta sowieckiego został aresztowany i brutalnie torturowany przez komunistów na Zamku Lubelskim. Pomimo tortur, nikogo nie wydał okupantowi. Został zamordowany na Zamku Lubelskim, a jego rodzina doznała prześladowań i represji.

Organizatorzy: Fundacja Amor Patriae, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Partnerzy: Sekcja Sportowo-Obronna Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Park Rekreacji Zoom Natury. Dofinansowano ze środków Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu FIO 2020.”

Dodatkowe szczegóły na plakacie:

Related posts

Leave a Comment