Image default
Historia regionu Osuchy

Inscenizacja partyzanckiej bitwy pod Osuchami w 77. rocznicę wydarzeń

W niedzielę 27 czerwca 2021 r. odbyły się uroczystości związane z uczczeniem 77. rocznicy partyzanckiej bitwy pod Osuchami. Jednym z elementem obchodów tej rocznicy jest inscenizacja – rekonstrukcja wydarzeń z bitwy. Co roku taką inscenizację  przygotowuje i przeprowadza Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, którą tworzą ludzie z Biłgoraja i okolic. W tym roku również uczestniczyły w przedsięwzięciu zaprzyjaźnione i zaproszone inne grupy rekonstrukcyjne z okolic.

Bitwa pod Osuchami była jedną z większych bitew partyzanckich w Polsce. Wynikła w skutek przeciwpartyzanckiej niemieckiej akcji “Sturmwind II”. Okrążeni partyzanci Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w liczbie ok. 1000 próbowali wydostać się z pierścienia sił niemieckich. Nielicznym się udało, większość nie miała szczęścia, albo polegli, albo zostali wzięci do niewoli.

W Osuchach znajduje się największy w Polsce cmentarz partyzancki.

Inscenizacja miała na celu przywołać ducha tamtych chwil, wprawić w zadumę i refleksję.

Zdjęcia z rekonstrukcji wydarzeń z bitwy: Łukasz Widz*


Teraz zaś to samo miejsce tylko trochę zza pleców publiczności [film]:


I dodatkowo trochę zdjęć z dalszych miejsc sceny:


*Łukasz Widz – nauczyciel W-F z wykształcenia, handlowiec z konieczności. Mieszka w Janowie Lubelskim. Jest pasjonatem historii Janowa i jego okolic. Miłośnik wycieczek pieszych i rowerowych po regionie. Szczególnym sentymentem darzy Porytowe Wzgórza i „trójmiasto”, czyli Ujście, Kiszki i Szewce, skąd pochodzi jego żona. Fotografia to jego odskocznia od codzienności i uzupełnienie wędrówek. Prowadzi fanpage na Facebooku – Pocztówka z Janowa.

Related posts

Leave a Comment