Image default

Nowy pomnik w Lipie został odsłonięty 16 września 2023r. i upamiętnia postać Stanisława Skwarka. Pomnik znajduje się tuż za tablicami poligonu, ale myślę że nikt intruzów nie będzie przeganiał .

Tak pisze Tygodnik Sztafeta.pl:

“Postać Stanisława Skwarka – technologa leśno-drzewnego, pierwszego dyrektora Polskich Zakładów Impregnacyjnych w Lipie k. Rozwadowa, bo tak wtedy nazywała się nasycalnia – była dotąd nieznana. Na informację o nim natrafił nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów Mirosław Mach w trakcie lektury publikacji o leśnikach zamordowanych przez sowietów. – Kilka miesięcy temu trafiłem na publikację o polskich leśnikach, którzy zginęli w Katyniu. Przeczytałem, na końcu była lista 724 leśników, którzy zginęli w Katyniu i tę listę przeglądałem, gdy nagle moje oko wyłapało „Lipa k. Rozwadowa” – tak o swoim odkryciu opowiada „Sztafecie” nadleśniczy Mach. Należy wyjaśnić, że lipska nasycalnia w tamtym okresie działała w strukturach Polskich Lasów, stąd nazwisko Stanisława Skwarka na liście „Leśników zamordowanych Trybem Katyńskim”.

Obok pomnika stoi tablica informacyjna, na której znajdujemy taki tekst:

Ppor. rez. – saper Stanisław Skwarek urodził się 17.04.1906 w Sosnowcu. Syn Jana i Michaliny Lipskiej. Wykształcenie średnie techniczne – ukończył Śląskie Zakłady Techniczne w Katowicach. Przed wybuchem wojny był dyrektorem Polskich Zakładów Impregnacyjnych w Lipie koło Rozwadowa (COP). Zmobilizowany w stopniu ppor. w Krakowie jako saper. Do niewoli niewoli wzięty został w nieznanych okolicznościach i internowany w Kozielsku, skąd rodzina otrzymała list z dnia 24.11.1939. Figuruje na kozielskiej liście NKWD nr 040/2 z kwietnia 1940 r. poz. 17, nr archiwalny 554 oraz na liście leśników zamordowanych Trybem Katyńskim wg ks. prof. Z. Peszkowskiego i dr. inż. S. Zdrojewskiego – “Leśnicy w grobach Katynia”.

Related posts

Leave a Comment