Mimo, iż kapliczce fizycznie bliżej do Momot Górnych, to faktycznie grunt, na której stoi należy do Momot Dolnych.
Kapliczka domkowa z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena. Dla mnie ikona tych terenów i dlatego świeci w profilowym. Jestem zauroczony tą rzeźbą, bo jest tak bosko ludowo prymitywna, że aż genialna. Inna niż wszystkie Nepomuki i dlatego piękna, niestandardowa, niesymetryczna, wręcz niezamierzenie awangardowa. I ten hipnotyzujący wzrok świętego…
Wykonawcą figury jest Szczepan Kołpa, a rok wykonania to 2001. Szczepan Kołpa żył w latach 1946 – 2007, mieszkał w Momotach Dolnych i był lokalnym świątkarzem. Lecz niezbyt dużo świątków wyszło spod jego ręki. Oprócz tej omawianej figury, wykonał rzeźbę Jana Pawła II, która stoi przed kościołem w Momotach Górnych oraz rzeźby ks. Kazimierza Pińciurka i Jezusa Chrystusa, które stały na placu kościelnym w Momotach Górnych, ale gdzieś znikły. Poza tym na początku Momot Dolnych stało drzewo wykonane przez niego, ale zostały już tylko pozostałości. Umarł nie dokończywszy rzeźby Jezusa z uczniami.
Sama kapliczka jest o wiele starsza niż figura, bo z 1959 r., drewniana, z daszkiem dwuspadowym krytym starą betonową dachówką. Pod spodem widać kawałek grubego łańcucha. Zapewne jakiś element zabezpieczenia figury przed kradzieżą. Za rzeźbą Jana wisi obraz Jezusa z otwartym sercem. Ciekawe, czy przed naszym Nepomucenem stała tu inna figura?
Jest taki serwis nepomuki.pl i tam rejestrowane są wszystkie kapliczki ze św. Nepomucenem. Pod tym linkiem https://nepomuki.pl/nepomuk/lublin.htm#MomotyDolne1 można przeczytać o naszej figurze:
„Między Momotami Dolnymi i Górnymi, w domkowej kapliczce drewnianej nieporadna bosonoga ludowa rzeźba Jana Nepomucena z krzyżykiem w ręce i księgą pod pachą, bez zarostu, biretu, komży i peleryny, z 2001. Napis: “Wyk. Kołpa Sz. 2001 r.”. Obiekt wysoce niekanoniczny i przez to ciekawy.”
Nic dodać, nic ująć.
Niech stoi św. Jan jak najdłużej.
Niestety, postała do września 2024 r. Już jej nie ma, została rozebrana przez lokalną ludność, na jej miejsce postawiono nową z nową figurą świętego. Trwają starania pasjonatów regionu, aby odtworzyć dotychczasową kapliczkę z dotychczasowym świątkiem.
3 komentarze
W Rudzie Jastkowskiej znajduje się kapliczka przy Bukowej w której jest figura św. Jana wyłowiona z rzeki. Być może wcześniej stała ona w Momotach a po powodzi dopłynęła do Rudy Jastkowskiej.
Uprzejma prośba o dodanie s do http w adresie mojej witryny nepomuki.pl .
Pozdrowienia!
Zrobione 🙂