Image default

Mimo, iż kapliczce fizycznie bliżej do Momot Górnych, to faktycznie grunt, na której stoi należy do Momot Dolnych.

Kapliczka domkowa z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena. Dla mnie ikona tych terenów i dlatego świeci w profilowym. Jestem zauroczony tą rzeźbą, bo jest tak bosko ludowo prymitywna, że aż genialna. Inna niż wszystkie Nepomuki i dlatego piękna, niestandardowa, niesymetryczna, wręcz niezamierzenie awangardowa. I ten hipnotyzujący wzrok świętego…

Wykonawcą figury jest Szczepan Kołpa, a rok wykonania to 2001. Szczepan Kołpa żył w latach 1946 – 2007, mieszkał w Momotach Dolnych i był lokalnym świątkarzem. Lecz niezbyt dużo świątków wyszło spod jego ręki. Oprócz tej omawianej figury, wykonał rzeźbę Jana Pawła II, która stoi przed kościołem w Momotach Górnych oraz rzeźby ks. Kazimierza Pińciurka i Jezusa Chrystusa, które stały na placu kościelnym w Momotach Górnych, ale gdzieś znikły. Poza tym na początku Momot Dolnych stało drzewo wykonane przez niego, ale zostały już tylko pozostałości. Umarł nie dokończywszy rzeźby Jezusa z uczniami.

Sama kapliczka jest o wiele starsza niż figura, bo z 1959 r., drewniana, z daszkiem dwuspadowym krytym starą betonową dachówką. Pod spodem widać kawałek grubego łańcucha. Zapewne jakiś element zabezpieczenia figury przed kradzieżą. Za rzeźbą Jana wisi obraz Jezusa z otwartym sercem. Ciekawe, czy przed naszym Nepomucenem stała tu inna figura?

Jest taki serwis nepomuki.pl i tam rejestrowane są wszystkie kapliczki ze św. Nepomucenem. Pod tym linkiem https://nepomuki.pl/nepomuk/lublin.htm#MomotyDolne1 można przeczytać o naszej figurze:

„Między Momotami Dolnymi i Górnymi, w domkowej kapliczce drewnianej nieporadna bosonoga ludowa rzeźba Jana Nepomucena z krzyżykiem w ręce i księgą pod pachą, bez zarostu, biretu, komży i peleryny, z 2001. Napis: “Wyk. Kołpa Sz. 2001 r.”. Obiekt wysoce niekanoniczny i przez to ciekawy.”

Nic dodać, nic ująć.

Niech stoi św. Jan jak najdłużej.

Lokalizacja:
https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1m3ZW7j8ki5ZehYgF8ifhBzmBRMidC2PX&ll=50.6020065203116%2C22.397644132947562&z=18

Related posts

3 komentarze

Sylwester Kuziora 21 czerwca 2020 at 03:06

W Rudzie Jastkowskiej znajduje się kapliczka przy Bukowej w której jest figura św. Jana wyłowiona z rzeki. Być może wcześniej stała ona w Momotach a po powodzi dopłynęła do Rudy Jastkowskiej.

Reply
Fidel 19 marca 2023 at 22:50

Uprzejma prośba o dodanie s do http w adresie mojej witryny nepomuki.pl .
Pozdrowienia!

Reply
Jakub Piechota 20 marca 2023 at 23:53

Zrobione 🙂

Reply

Leave a Comment