Najstarszy krzyż drewniany w powiecie janowskim znajduje się we wsi Zdzisławice gm. Dzwola, na skraju Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W sasiednim powiecie biłgorajskim również nie ma starszego – tam najstarszy krzyż jest z 1841 r.
Krzyż typu biłgorajsko-janowskiego; wysoki, ze stosunkową krótką belką poprzeczną, z daszkiem i górującą na nim sterczyną z nasadzonym na jej czubku żelaznym krzyżykiem. Na skrzyżowaniu ramion wisi metalowa niewielka pasyjka. Postawiony w 1831 r., czyli ma już 189 lat. Niesamowite, że drewno tyle wytrzymało. Chociaż Krzysztof Garbacz w swojej książce „Na szlaku biłgorajskich kapliczek i krzyży przydrożnych” (Zielona Góra, 2009) twierdzi, że najprawdopodobniej aktualnie stojący krzyż postawiono później. Jednak przeczy temu pamięć właścicieli, na której posesji stoi wiekowa Boża Męka. Twierdzą oni, że to „figura” oryginalna i nikt z ich przodków nigdy nie przekazywał informacji jakoby krzyż maił być wymieniany.
Na dłuższej belce widnieje wyryta inskrypcja:
„Z nak męki Chrystusowej religj katoliczkiey. Proszę o zdrowaś Mario. RP 1831 dnia 4 XI.”
Krzyż został postawiony w tym samym roku, w którym utworzono wieś Zdzisławice. Tak więc wioska i krzyż współistnieją już prawie dwa wieki od wspólnego początku.
W książce „Lasy Janowskie. Przewodnik dla turysty”, wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie w 2018 roku, Zenon Łukasz Baranowski tak podaje:
„Zdzisławice. Początki wsi sięgają 1718 r., kiedy to wzmiankowano osadę Bielaki. W 1805 r. liczyła ona 15 domów. W 1831 r., w rezultacie przeprowadzanej regulacji gruntów, na bazie starych osad utworzono wieś Zdzisławice. Jednocześnie powstał Majdan (obecnie Boreczki), gdzie osadzono 16 rodzin. W połowie XIX w. wieś liczyła 38 gospodarzy, była karczma, nieco później powstała leśniczówka. W 1916 r. Zdzisławice liczyły 91 domów i 456 mieszkańców. W centrum wsi zachowały się dwa najstarsze krzyże drewniane w powiecie janowskim z 1831 i 1841 r.”
Obok krzyża znajduje się kamień z tablicą z 2016 r. postawiony w 1050 rocznicę chrztu Polski, poświęcony św. Józefowi. Zawiera wizerunek św. Józefa z dzieciątkiem oraz napis:
„W roku miłosierdzia, w 1050 rocznicę chrztu Polski, na chwałę Trójcy Przenajświętszej, w podziękowaniu za otrzymane laski za wstawiennictwem św. Józefa.
Św. Józefie, Twoja moc rozciąga się na wszystkie ludzkie sprawy. Ty umiesz uczynić możliwym to, co wydaje się być niemożliwym. Spójrz z ojcowską miłością na wszystkie nasze potrzeby duszy i ciała. Udziel nam łaski, o którą z ufnością Cię prosimy (…) Amen. 2016 r.”
Kamień został ufundowany przez syna właścicielki posesji w podzięce dla św. Józefa za uratowanie życia podczas wypadku samochodowego. Fundator kierował tirem z cysterną na A4, kiedy doszło do wypadku, w wyniku którego prowadzony przez niego samochód został doszczętnie zniszczony, podczas gdy on wyszedł z tego beż żadnego szwanku.
Lokalizacja krzyża: TUTAJ.