Image default

7 listopada tego roku (2021) wybraliśmy się razem z Michałem odwiedzić wyspę Kruć leżącą po środku bagna Błogie. Jest to leśna sucha oaza otoczona grząskimi bagnami. Nie byłoby może w niej nic szczególnego, ale w historii wojennej lasów janowskich odegrała swoją rolę.

Wyspa Kruć, oraz inne mniejsze enklawy wśród bagna Błogie, była miejscem, gdzie ludność okolicznych wiosek, takich jak np. Momoty, Ujście, Kiszki, Pęk, Deputaty, Huta Podgórna, Szeliga, ukrywała się w czasie wojny przed pacyfikacją przez wojska niemieckie i kałmuckie.   

Jednak najbardziej Kruć została zapamiętana jako miejsce ukrywania się partyzantów z oddziału NOW-AK „Ojca Jana”. Dowódca oddziału, podporucznik Bolesław Usow „Konar”, 15 czerwca 1944 roku, po stoczonej największej bitwie partyzanckiej w Polsce na Porytowym Wzgórzu, i po wyjściu z okrążenia,  schował się tutaj z całym oddziałem i przeczekał wyniszczającą potężną akcję przeciwpartyzancką Sturmwind II.  

Więcej o Kruciu pisałem TUTAJ oraz TUTAJ.

Odwiedziliśmy to miejsce i trochę przybliżyliśmy jego historię. Zapraszam do oglądania. Film przedstawia nasze przedzieranie się do Krucia i jego walory historyczno – turystyczno – przyrodnicze.

Polecam oglądanie z włączonymi napisami. Tam gdzie na filmie jest cisza tekst często przybliża historię miejsca.

Related posts

4 komentarze

Michał 22 grudnia 2021 at 14:02

W tekście jest mała pomyłka. Chodzi oczywiście o czerwiec 1944 roku. Zazdroszczę Panom tej wyprawy.

Reply
Jakub Piechota 22 grudnia 2021 at 22:27

Oczywiście, że 1944. Już poprawiłem. Dzięki za czujność.

Reply
Paweł 22 lutego 2022 at 21:01

pachnie czasami gdy znajomość drogi na tą wyspę może okazać się niezwykle cenna…
albo chociaż “znajomość” z kimś kto takową zna 🙂

Reply
Andrzej Kanieczno 2 maja 2022 at 20:55

ZGADZAM SIĘ Z PRZEDMÓWCĄ

Reply

Leave a Comment