Image default

Kapliczki w Momotach Górnych i okolicach, których wykonawcą jest Paweł Dębski z Niska.

Kapliczka przy drodze do pomnika Czynu Partyzanckiego na Porytowym Wzgórzu w rezerwacie przyrody Lasy Janowskie. Zawiera rzeźbę Chrystusa Frasobliwego, której autorem jest Jan Rogiński spod Łomży.
Widnieje na niej napis: “1944-2019”, który upamiętnia największą bitwę partyzancką w Polsce stoczoną w tym miejscu 14.06.1944:


Kapliczka w Momotach Górnych między kościołem św. Wojciecha a pomnikiem pułkownika Zieleniewskiego. Zawiera rzeźbę Chrystusa Frasobliwego, której autorem jest Jan Rogiński spod Łomży.
Widnieje na niej napis “1939 – 2019”, który upamiętnia bitwy Wojska Polskiego pod dowództwem pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego stoczone w tych okolicach z Niemcami we wrześniu 1939 r.:


Nieistniejąca już kapliczka w Momotach Górnych koło Dużych Stawów w rezerwacie przyrody Lasy Janowskie. Ktoś ją ukradł rok temu. Powieszona była koło krzyża i kamienia partyzanckiego. Zawierała rzeźbę Chrystusa Frasobliwego. Datowana na rok 2019. Na kapliczce napis: „Ad majorem Dei gloriam”, będący łacińską dewizą Towarzystwa Jezusowego (zakon jezuitów), znaczący: „Na większą chwałę Bożą”.
Bardzo misternie i kunsztownie wykonana kapliczka. Niestety, już jej nie ma.:


Inne kapliczki Pawła można jeszcze podziwiać m.in. przy rezerwacie Imielty Ług wzdłuż leśnej drogi z Łążka Ordynackiego do Gwizdowa. Pisałem o nich TUTAJ, chociaż od tamtego czasu kilka przybyło.

Related posts

Leave a Comment