Pierwsze wzmianki o Kalennem pochodzą z 1749 roku. Wieś powstała w lasach należących do dóbr modliborskich po ich wykarczowaniu. Założona została na prawie czynszowym i zasiedlona przez osadników wywodzących się znad Sanu. W późniejszych latach wskutek powstałych zadłużeń w płaceniu czynszu osadnicy zobowiązali się do odrabiania pańszczyzny. W 1846 roku w Kalennem było 9 zagród, posiadających różnorodną wielkość i kształt. Wieś ze wszystkich stron była otoczona lasami. Po reformie uwłaszczeniowej chłopi zamieszkujący Kalenne zostali uwłaszczeni. W myśl wydanego dekretu ilość otrzymanej ziemi była uzależniona od ilości dni odpracowanej pańszczyzny. W 1921 roku we wsi mieszkało 119 osób i było 18 gospodarstw. W okresie międzywojennym powstało Koło Młodzieży Wiejskiej i szkoła. Ponieważ szkoła nie posiadała własnego budynku zajęcia odbywały się w domu Jana Małka. Nauczycielem wówczas był Stanisław Bryczek.
II wojna światowa poczyniła spustoszenie w tej śródleśnej wiosce. Dnia 2 października 1942 roku wieś została spacyfikowana i spalona przez niemieckich żołnierzy. Podobnie jak kilka sąsiednich wiosek usytuowanych w pobliskich lasach. Osoby ocalałe z tej masakry opowiadają, iż owego dnia niespodziewanie z lasu, od strony wsi Łążek pojawili się żołnierze niemieccy. Zaskoczeni mieszkańcy w popłochu szukali schronienia w pobliskim lesie. Tylko nieliczni uratowali swoje życie ukrywając się w lasach. Wiele domostw pozostało pustych, gdyż wszyscy domownicy zginęli od hitlerowskich kul. Niektórzy ginęli na progach swoich domów, a podwórka usłane była ciałami mieszkańców wsi. Ofiarami mordu były w większości kobiety i dzieci.
Pacyfikacja wsi powiązana była z próbami zahamowania ruchu oporu działającego na tych terenach oraz nasiloną wówczas realizacją Generalnego Planu Wschodniego. W tym okresie podobne pacyfikacje były w sąsiednich wioskach usytuowanych w Lasach Janowskich, wśród nich – Gwizdów, Osówek i Pikule.
W tym roku mija 80 lat od masakry jakiej dokonali hitlerowscy okupanci na mieszkańcach wsi Kalenne. Niemcy zamordowali wówczas około 60 mieszkańców wsi i spalili 13 zagród. Nie możemy zapomnieć o gehennie jaką przeszli mieszkańcy tej ziemi – to nasze przesłanie.
(Informacje o rozlokowaniu domów mieszkańców Kalennego przed pacyfikacją zebrałam wraz z panem Leszkiem Muzyką, którego mama mieszkała wówczas w Kalennem. Mapę zamieszczoną powyżej wykonał Leszek Muzyka.)