Image default

Jak część z Was jeszcze pamięta, na terenie Lasów Janowskich znajdowały się dziwne drewniane budowle, formą może trochę przypominające ambony myśliwskie. Jedną z nich była wieża na pograniczu lasów Dzwolskich i Konstantowskich (gm. Dzwola). Wieża znajdowała się w części lasu który do dzisiaj nazywany jest „Koło wieży” w widłach dość ważnych leśnych dróg, a była obiektem o niespotykanych nawet w skali kraju rozmiarach. Z wysokości podestu, może 50-60m można było podziwiać całą panoramę Lasów Janowskich i Roztocza, co nie do końca było legalne, gdyż wieża stanowiła funkcję triangulacyjną i oficjalnie nie można było tam wchodzić.

Poniżej zdjęcia z góry z 1969 roku, a na nich mój tata Jan z kolegami Jasiem, Stasiem i Stasiem, będący wówczas w ósmej klasie szkoły podstawowej, a las poniżej obrazuje jak było wysoko.

„12 razy trzeba było zawracać na schodach, a ostatnie 2 piętra pokonywało się po drabinie o szerokości około metra. Ponad ostatnim podestem na który dało się wejść była jeszcze wyższa konstrukcja szpiczaście zwężająca się ku górze, już niedostępna w żaden sposób, może z 10metrów jeszcze. Wysoko było, na pewno wyżej niż wieża kościelna w Dzwoli. Konstrukcja nadgryziona zębem czasu nie była zbyt stabilna, próchniejące deski podestu na szczycie i gnijące słupy u podstawy, łączenia wykonywane były gwoździami kowalskimi. Odkąd pamiętam to wieża zawsze była i nie wiem kiedy powstała, niektórzy ludzie nazywali ją „obserwator”, później ją rozebrano. Piękny to był „mebel” w lesie” – wspomina tata zdobywanie wieży ponad 50 lat temu.

Najprawdopodobniej obiekt powstał podczas zakładania poziomej osnowy geodezyjnej w układzie współrzędnych 1942, którego zaczęto używać w 1953 roku i na lata 1942-1953 datowałbym czas jej powstania. Dzisiaj śladu po wieży nie ma, jedynie słupek geodezyjny w centralnym punkcie pod nią i głębokie doły wkoło po wydobywaniu piasku.

Lokalizacja po byłej wieży – TUTAJ

Related posts

Leave a Comment