Image default

Tekst: Grzegorz Wcześny *

Niedawny post dotyczący cmentarzyska kultury przeworskiej w Pikulach (gm. Janów Lubelski) zainspirował mnie do zabawy w domorosłego archeologa. Postawiłem tezę, że tego typu miejsca nie istnieją w próżni i w pobliżu może znajdować się jakieś siedlisko związane z cmentarzyskiem. Postanowiłem go poszukać za pomocą mapy lidarowej z geoportalu. I oto co znalazłem:

Cmentarzysko znajduje się w dolnym lewym rogu, interesujący mnie obiekt jest w górnym prawym. W terenie znajdują się w zasięgu wzroku, około stu, dwustu metrów. Jest to niewielkie wzniesienie o średnicy kilkunastu metrów, obecnie porośnięte młodnikiem, uprawą leśną. Teren został głęboko zaorany. Całość przypomina niewielkie osiedle wzniesione ponad otaczający je teren podmokły. Wzniesienie może być całkowicie naturalne. Jednak możliwe jest również, że ktoś wykopał tam coś na kształt rowu dookoła wzniesienia, a wykopaną ziemię wykorzystał do podwyższenia terenu pod osiedle. Przypominałoby to pierwotne umocnienia które z czasem ewoluowały w grody i zamki obronne. 

W niedzielę zrobiłem sobie tam małą wycieczkę rowerową żeby sobie zobaczyć jak to miejsce wygląda na żywo i oczywiście nic nie znalazłem. Lekkie wzniesienie jest, młodnik jest, ale nic poza tym nie udało mi się zaobserwować. I na tym skończyła się moja zabawa w archeologa. Szkoda że osoby zajmujące się tematyką archeologiczną w naszym regionie nie mają więcej środków i możliwości na zbadanie tego typu miejsc. 

* Grzegorz Wcześny – miłośnik wycieczek rowerowych i odkrywania nowych, ciekawych miejsc. Mieszka w Stalowej Woli.

Related posts

Leave a Comment