Image default

Pani dzięcioła dużego zaklinowała sobie szyszkę świerkową i wydłubuje sobie nasiona. Takie miejsce, gdzie przylatuje z szyszką, nazywa się „kuźnią dzięcioła”. W zimie, kiedy robaczki i owady schowane, trzeba coś wrzucić na ruszt.

Dzięcioł duży to najliczniejszy polski dzięcioł. Zawsze go spotykam na spacerze w lesie. Wystarczy stanąć w ciszy, zlokalizować stuk (teraz w zimie zawsze słychać) i podejść pod drzewo. Jak się ma szczęście można spotkać dzięcioła czarnego (wczoraj widziałem), zielonego, zielonosiwego, średniego lub niewielkiego dzięciołka. A jak już ma się wybitne szczęście można zaobserwować dzięcioła białoszyjego, białogrzbietego lub trójpalczastego, ale tego ostatniego to raczej nie w lasach janowskich, prędzej w Puszczy Białowieskiej.

Ptak uważny, ostrożny, ale wdzięczny model, zawsze można mu zrobić świetne zdjęcie. I czasami nie boi się podlatywać do karmników i obrabiać sikorom słoninę.

Na wiosnę, ale i już teraz – w lutym, słychać jak zaczynają bębnić w drzewa seriami, niczym młotem pneumatycznym. Wikipedia tak o tym bębnieniu pisze: „służy oznajmianiu o zajętym terytorium i gotowości do jego obrony oraz ma przywabiać partnera. Bębnią obie płcie. Jest to krótka seria szybko powtarzanych mocnych uderzeń dziobem. Aby wzmocnić efekt, dzięcioł duży bębni w wypróchniałą korę, pod którą znajduje się pusta przestrzeń. Gdy takiej brakuje, może uderzać nawet w blaszane dachy, blaszane pokrywy latarń ulicznych lub anteny satelitarne. Działa to wtedy jak pudło rezonansowe i werblowy sygnał godowy roznosi się daleko. Usłyszeć go można w lasach i parkach od marca do czerwca.”

Zawsze fascynuje mnie opisywanie głosu ptaków w Przewodniku Collinsa (polecam), w tym przypadku odgłosy dzięcioła opisywane są tak: „Głos dzięcioła dużego to krótkie, ostre „kik!”, niekiedy wolno powtarzane (ok. 1 na s)w dłuższych seriach. Zaniepokojony wydaje bardzo szybką serię niskich trajkoczących dźwięków, „czrett-czrett-czrett-czrett-…”.”

Dzięcioł duży w Polsce objęty jest ochroną gatunkową ścisłą.

Related posts

Leave a Comment